Każdy może zbudować swoje miasto

Wybierając grę planszową, która ma zapewnić dobrą zabawę całej rodzinie, warto zwrócić uwagę na Carcassonne Big Box

Wybierając grę planszową, która ma zapewnić dobrą  zabawę całej rodzinie, warto zwrócić uwagę na Carcassonne Big Box. Jest to wydanie bardzo popularnej gry, inspirowanej słynnym ze swych średniowiecznych twierdz i fortyfikacji francuskim miastem, licznie odwiedzanym przez turystów. Carcassonne można zaliczyć do gier strategicznych.

Zawartość gry

Całość gry wraz z dodatkami mieści się w naprawdę dużym (jak nazwa wskazuje) pudle. Dla ułatwienia, w jego wnętrzu wydawca przygotował specjalną wkładkę, w której przechowuje się poszczególne elementy gry, co zapobiega ich przemieszaniu i ułatwia korzystanie. Carcassonne Big Box to podstawowa wersja gry i jedenaście dodatków (cześć z nich jest dostępna tylko w tym wydaniu gry):

 • Rzeka,
 • Opat,
 • Karczmy i katedry,
 • Kupcy i budowniczowie,
 • Maszyny latające (niedostępny poza zestawem),
 • Promy (niedostępny poza zestawem),
 • Kurierzy (niedostępny poza zestawem),
 • Kopalnie złota (niedostępny poza zestawem),
 • Mag i wiedźma (niedostępny poza zestawem),
 • Bandyci (niedostępny poza zestawem),
 • Kręgi w zbożu (niedostępny poza zestawem).

Gra zawiera instrukcję oraz potrzebne do rozgrywki elementy: kartonowe płytki symbolizujące rozmaite tereny, różnego typu drewniane figurki, a także tor punktacji. Część z zawartości jest wykorzystywana tylko w przypadku gry z wykorzystaniem poszczególnych dodatków.

Przebieg rozgrywki

Proponowany wiek gracza w Carcassonne to od siedmiu lat, zagrać można w co najmniej dwie osoby, maksymalnie w sześć. Przeciętny czas jednej gry to teoretycznie 30 do 180 minut, co zapowiada się jako duża dawka rozrywki, zwłaszcza przy sporej ilości dostępnych w Big Boxie dodatków

Gra opiera się o prostą zasadę rozbudowy mapy terenu – gracze po kolei losują płytki, a następnie dokładają je do istniejących. Szczegółowe reguły rozbudowy zostały opisane w instrukcji, która wyjaśnia je w przystępny sposób. Po dołożeniu wylosowanych płytek gracze mogą za pomocą pionków zajmować różne rodzaje terenów, takie jak zamki, drogi, karczmy, oraz inne, wprowadzone przez dodatki (jak klasztory czy winnice). Mimo sporej losowości, gra umożliwia także stosowanie taktyki podboju istniejących terenów, a poszczególne dodatki wprowadzają ciekawe urozmaicenia, czy to w postaci nowych figurek zagrywanych na specjalnych zasadach, czy nowych miejsc do zdobycia (lub sposobach niszczenia istniejących).

Niezależnie od obranej taktyki, sposobów zdobycia jak największej ilości punktów jest kilka. Wszystkie ruchy graczy mogą mieć wpływ na przyszłą punktację, więc podsumowanie wyników po końcowym rozdaniu może być zaskoczeniem, co niewątpliwie jest duża zaletą gry. Na pierwszy rzut oka prosta planszówka może dzięki temu zadowolić najbardziej zaprawionych miłośników strategii.

Gra dla każdego

Biorąc pod uwagę jasne zasady i uroczą zawartość gry (kolorowe drewniane ludziki wzbudzają zachwyt nie tylko u dzieci!) rozgrywka nie znudzi się zbyt prędko. Zadowoli przy tym zarówno dzieci, jak i ich rodziców czy dziadków. Carcassonne Big Box, dzięki zawartości dodatków, daje wiele różnych wariantów wspólnej zabawy. Być może z tego powodu planszówka została wielokrotnie nagrodzona.

Party obraz autorstwa freepik - www.freepik.com